CORNU COPIAE przy odsłonięciu pomnika Czeladzkiej Czarownicy

CORNU COPIAE przy odsłonięciu pomnika Czeladzkiej Czarownicy

Magicznie rozpoczynamy sezon powakacyjny. Już 3 września 2016 roku na samym Rynku w Czeladzi wystąpi z koncertem kameralny skład orkiestry CORNU COPIAE, podczas uroczystego odsłonięcia pomnika Katarzyny Włodyczkowej, zwanej „Czeladzką Czarownicą”.

Mieszkańcy czekają na ten pomnik od 8 lat. Rzeźba autorstwa Jacka Kicińskiego została odlana z brązu, waży 400 kg i stanie na 8-metrowym bloku skalnym. Kim jednak była kobieta, za której pomnik miasto zapłaciło blisko 175 tys. zł?

Katarzyna Włodyczkowa żyła w XVIII wieku w Czeladzi i była jedną z bogatszych mieszkanek miasta. Gdy w 1736 roku miasteczko nawiedziła powódź, ówczesny wójt oskarżył o jej spowodowanie właśnie Włodyczkową, z którą żył w ciągłych konfliktach. Podobno tylko jej dom ocalał bez szwanku, chociaż otaczała go zewsząd woda. Mieszkańcy, nie przepadając za samotną wdową, szybko przypomnieli sobie o jej rzekomym rzucaniu uroków, sprowadzaniu chorób i chodzeniu nocami nago po polach. Mimo, że Włodyczkowa była praktykującą katoliczką, przy takich oskarżeniach została bardzo szybko uznana winną, ścięta i spalona na stosie.

Już rok później została oczyszczona z zarzutów przez sąd biskupi, a burmistrza oskarżono o wydanie pochopnego wyroku. Czeladzki pomnik ma być ostatecznym uznaniem szacunku do niesłusznie straconej, a jednak przedstawia Włodyczkową… na miotle 😉

XVIII wiek to jednocześnie pełny rozkwit dojrzałej muzyki barokowej, której, dla przybliżenia klimatu tych czasów, nie może zabraknąć przy uroczystym odsłonięciu pomnika. Wybrany repertuar, na historycznych instrumentach wykona kameralny skład orkiestry Cornu Copiae. Nie możemy się doczekać!

Uroczystość odbędzie się 3 września o godz. 17:00 na Rynku w Czeladzi!

więcej o historii Katarzyny Włodyczkowej >>>

więcej o polskich czarownicach >>>