MOZARTparty – Kraków, Chorzów, Tarnowskie Góry

MOZARTparty – Kraków, Chorzów, Tarnowskie Góry

MOZARTparty

Zapraszamy na trzy koncerty z udziałem orkiestry Cornu Copiae:
  • 28.04 godz. 18:00 – Pałac w Rybnej (Tarnowskie Góry)
  • 29.04 godz. 18:00 – Starochorzowski Dom Kultury (Chorzów)
  • 30.04 godz. 18:00 – Muzeum Historii Fotografii w Krakowie (Kraków)

 

Przyjęcie z Mozartem? Czemu nie!

U szczytu swojej kariery Wolfgang Amadeusz Mozart był wielokrotnie honorowym gościem w wielu arystokratycznych domach XVIII-wiecznego Wiednia. Po koncercie wszystkich zgromadzonych zapraszano na sutą kolację podczas której omawiano najbardziej pikantne skandale, dzielono się wrażeniami z występu, wymieniano poglądami politycznymi. Dla Mozarta komponowanie było tak naturalne jak oddychanie. Nie dość, że pomysły przychodziły mu w każdej niemal chwili (nawet podczas spotkań towarzyskich jego umysł pracował na najwyższych obrotach), to za każdym razem prowadziły do powstania prawdziwych arcydzieł. Były nimi misterne konstrukcje o zachwycających melodiach i nerwie dramaturgicznym, wprawiające słuchaczy w „totalne osłupienie” (takiego określenia miał użyć we wspomnieniach Carl Ditters von Dittersdorf).
Mozart publiczność wprawiał w zachwyt nie tylko własnymi kompozycjami, ale też umiejętnością gry na pianoforte – instrumencie nowoczesnym i wzbudzającym wyjątkowe zainteresowanie. Muzyk lubował się w popisowych sztuczkach – jego ulubionym numerem było granie z zakrytymi materiałem dłońmi. Z uwagi na rosnące zapotrzebowanie na swoją muzykę, tylko w latach 1784 – 1786 Mozart napisał, aż dwanaście koncertów na fortepian z towarzyszeniem orkiestry, w tym co najmniej dziewięć z myślą o sobie jako wykonawcy.
Kompozycje, które dzisiaj usłyszymy to utwory służące przede wszystkim rozrywce, zabrzmią w ciekawej interpretacji orkiestry Cornu Copiae, grającej na historycznych instrumentach oraz artysty wyjątkowego – światowej sławy norweskiego pianisty, komika i showmana, okrzykniętego przez magazyn TIME „Quentinem Tarantino muzyki klasycznej” – Aksela Kolstada, nad całością wykonania czuwa Zygmunt Magiera – dyrygent.

 

Aksel Kolstad (Norwegia) – pianoforte

Cornu Copiae – orkiestra historyczna

Zygmunt Magiera – dyrygent

 

W programie:

Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791)

Eine Kleine Nachtmusik (K. 525)

Divertimenti F-dur (K. 138), D-dur (K.136)

Koncert fortepianowy nr 11 F dur (K. 413), Larghetto

 

Pałac w Rybnej, ul. Powstańców Warszawskich 83

Bilety w cenie 5 PLN do nabycia w kasie Pałacu.

 

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59

Bilety w cenie 5 PLN do nabycia w kasie.

 

Muzeum Fotografii w Krakowie – Budynek Strzelnicy
Wola Justowska, ul. Królowej Jadwigi 220

Bezpłatne wejściówki będą do odbioru od 25 kwietnia w Punkcie InfoKraków w Pawilonie Wyspiańskiego (Plac Wszystkich Świętych 2, czynny codziennie w godz. 9.00 – 17.00) oraz na godzinę przed koncertem w miejscu wydarzenia. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki

Szczegóły: www.mhf.krakow.pl

Organizatorzy: Gmina Miejska Kraków, Muzeum Fotografii w Krakowie, Stowarzyszenie ART&SOUND