Koncert Chóru Kameralnego Św. Marii Magdaleny ze Sztokholmu

Koncert Chóru Kameralnego Św. Marii Magdaleny ze Sztokholmu

Serdecznie zapraszamy na koncert Maria Magdalena Kammarkör, czyli szwedzkiego Chóru Kameralnego Św. Marii Magdaleny pod dyr. Matsa Nilssona, który odbędzie się w

Kościele Św. Barbary (Kraków, Mały Rynek 8)

10 maja 2018 roku, o godz. 17:00

 

Wydarzenie to jest częścią europejskiego tournée Chóru pod nazwą „Northern Lights 2018”, a organizatorem koncertu w Krakowie jest Fundacja Promocji Kultury i Sztuki Ad Operam.

W programie usłyszymy współczesne utwory sakralne skandynawskich kompozytorów, takich jak: Arvo Pärt, Emil Råberg, Peter Erasmus Lange-Müller, Toivo Kuula, Ēriks Ešenvalds, czy Sven-David Sandström.

 

Więcej o chórze

Maria Magdalena Kammarkör (Chór Kameralny św. Marii Magdaleny) składa się z ok. 35 członków o wysokich ambicjach muzycznych. Założony w 1995 przez Ragnara Bohlina, w roku 2009 przejęty przez obecnego dyrygenta Matsa Nilssona. Chór należy do parafii św. Marii Magdaleny w Sztokholmie, gdzie śpiewa na nabożeństwach oraz występuje każdego roku z wieloma koncertami z orkiestrą i a capella (ostatnio m. in. brał udział w wykonaniu Ein Deutsches Reqiuem Brahmsa wraz z muzykami z orkiestry symfonicznej Szwedzkiego Radia). Chór występuje także poza parafią i organizuje wyjazdy chóralne zarówno w Szwecji jak i za granicę (m. in. do Paryża, Malmö, Kopenhagi). W 2015 chór nagrał swoją najnowszą płytę „Rosa Mystica” (dostępna na Spotify) ze współczesną muzyką skandynawską, a także z utworami Purcella, Rheinbergera i Stanforda.

 

Więcej o dyrygencie

Mats Nilsson studiował w Królewskiej Wyższej Szkole Muzycznej w Sztokholmie między innymi w klasie Erica Ericsona, a obecnie jest profesorem dyrygentury chóralnej na tejże uczelni, a także dyrygentem Maria Magdalena Kammarkör oraz Maria Magdalena Vokalensemble. Ma za sobą współpracę z Chórem Szwedzkiego Radia, Bachkören, Chórem Łotewskiego Radia, Göteborgs Symfoniska Kör, a także Coro di Santa Cecila w Rzymie. Jako chórmistrz współpracował m.in. z Neeme Järvi, Charlesem Dutoit oraz Claudio Abbado. W latach 1998-2003 był dyrektorem muzycznym Sydney Philharmonia Choirs, największej organizacji chóralnej w Australii, której koncerty przeważnie odbywają się w Operze w Sydney. Podczas pobytu w Sydney wykonał wraz ze swoimi zespołami wiele dzieł na chór i orkiestrę takich jak Requiem G. Verdiego, mszę c-moll W. A. Mozarta oraz większość dużych dzieł chóralnych J. S. Bacha. Wykładał także dyrygenturę chóralną w Sydney Conservatorium of Music. Często jest zatrudniany jako dyrygent i pedagog zarówno w Szwecji jak i w innych krajach. Był zapraszany jako wykładowca między innymi do Chin, Niemiec i Danii. Co pewien czas podróżuje do Anglii, żeby pogłębiać swoją wiedzę na temat muzyki dawnej, m.in. u Andrew Parrotta w Oksfordzie.

Strona internetowa Chóru: http://www.mmkk.org/