Koncert Chóru Kameralnego Św. Marii Magdaleny ze Sztokholmu

Serdecznie zapraszamy na koncert Maria Magdalena Kammarkör, czyli szwedzkiego Chóru Kameralnego Św. Marii Magdaleny pod dyr. Matsa Nilssona, który odbędzie się w

Kościele Św. Barbary (Kraków, Mały Rynek 8)

10 maja 2018 roku, o godz. 17:00

 

Wydarzenie to jest częścią europejskiego tournée Chóru pod nazwą „Northern Lights 2018”, a organizatorem koncertu w Krakowie jest Fundacja Promocji Kultury i Sztuki Ad Operam.

W programie usłyszymy współczesne utwory sakralne skandynawskich kompozytorów, takich jak: Arvo Pärt, Emil Råberg, Peter Erasmus Lange-Müller, Toivo Kuula, Ēriks Ešenvalds, czy Sven-David Sandström.

 

Więcej o chórze

Maria Magdalena Kammarkör (Chór Kameralny św. Marii Magdaleny) składa się z ok. 35 członków o wysokich ambicjach muzycznych. Założony w 1995 przez Ragnara Bohlina, w roku 2009 przejęty przez obecnego dyrygenta Matsa Nilssona. Chór należy do parafii św. Marii Magdaleny w Sztokholmie, gdzie śpiewa na nabożeństwach oraz występuje każdego roku z wieloma koncertami z orkiestrą i a capella (ostatnio m. in. brał udział w wykonaniu Ein Deutsches Reqiuem Brahmsa wraz z muzykami z orkiestry symfonicznej Szwedzkiego Radia). Chór występuje także poza parafią i organizuje wyjazdy chóralne zarówno w Szwecji jak i za granicę (m. in. do Paryża, Malmö, Kopenhagi). W 2015 chór nagrał swoją najnowszą płytę „Rosa Mystica” (dostępna na Spotify) ze współczesną muzyką skandynawską, a także z utworami Purcella, Rheinbergera i Stanforda.

 

Więcej o dyrygencie

Mats Nilsson studiował w Królewskiej Wyższej Szkole Muzycznej w Sztokholmie między innymi w klasie Erica Ericsona, a obecnie jest profesorem dyrygentury chóralnej na tejże uczelni, a także dyrygentem Maria Magdalena Kammarkör oraz Maria Magdalena Vokalensemble. Ma za sobą współpracę z Chórem Szwedzkiego Radia, Bachkören, Chórem Łotewskiego Radia, Göteborgs Symfoniska Kör, a także Coro di Santa Cecila w Rzymie. Jako chórmistrz współpracował m.in. z Neeme Järvi, Charlesem Dutoit oraz Claudio Abbado. W latach 1998-2003 był dyrektorem muzycznym Sydney Philharmonia Choirs, największej organizacji chóralnej w Australii, której koncerty przeważnie odbywają się w Operze w Sydney. Podczas pobytu w Sydney wykonał wraz ze swoimi zespołami wiele dzieł na chór i orkiestrę takich jak Requiem G. Verdiego, mszę c-moll W. A. Mozarta oraz większość dużych dzieł chóralnych J. S. Bacha. Wykładał także dyrygenturę chóralną w Sydney Conservatorium of Music. Często jest zatrudniany jako dyrygent i pedagog zarówno w Szwecji jak i w innych krajach. Był zapraszany jako wykładowca między innymi do Chin, Niemiec i Danii. Co pewien czas podróżuje do Anglii, żeby pogłębiać swoją wiedzę na temat muzyki dawnej, m.in. u Andrew Parrotta w Oksfordzie.

Strona internetowa Chóru: http://www.mmkk.org/