Fundacja Ad Operam

Aleksander Bardasov

Aleksander Bardasov – baryton

/wł. Aliaksandr Bardasau/

W latach 2008-2010 był studentem Białoruskiej Akademii Muzycznej w Mińsku w klasie śpiewu prof. Michała Żyluka. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie na Wydziale Wokalno-Aktorskim, gdzie umiejętności doskonalił w klasie dr Marka Rzepki (2010 – 2015). Ponadto rozwijał swój talent podczas kursów mistrzowskich, gdzie pracował pod okiem wybitnych pedagogów i śpiewaków. m. in. Mariusza Kwietnia, Ryszarda Karczykowskiego i Piotra Kusiewicza. W 2014 roku był uczestnikiem Międzynarodowego Mistrzowskiego Kursu Operowego prowadzonego przez Maestro Vladimira Kuzmenkę.

Jego talent i umiejętności artystyczne zostały docenione przez jury międzynarodowych konkursów wokalnych. W 2012 r. zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym „Hochschule für Musik und Theater Felix Mendelssohn-Bartholdy“ w Lipsku. W tym samym roku nagrodzony został także wyróżnieniem na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Juventus Canti we Vrablach na Słowacji.

Aliaksandr Bardasau prowadzi aktywną działalność koncertową biorąc udział w festiwalach muzycznych o randze krajowej i międzynarodowej. Publiczność mogła go usłyszeć m.in. podczas Festiwalu Wagnerowskiego w Lipsku, Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Polskiej im. Księcia Michała Kleofasa Ogińskiego w Iwoniczu-Zdroju, Dni Bachowskich w Krakowie, XII Paczkowskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej, X Ogólnopolskiego Festiwalu Promocyjnego Sierpień Talentów w Katowicach, XXIV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej w Wygiełzowie, Letniego Festiwalu Wokalno-Teatralnego Lew, IV Dobrodzień Classic Festival, XXIV Międzynarodowego Festiwalu Laureatów Konkursów Muzycznych w Katowicach, I Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Wokalnej Voice&Piano w Krakowie oraz podczas XII Festiwalu Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. C. M. con Webera w Pokoju.

W maju 2014 roku zadebiutował na scenie Opery Krakowskiej kreując postać Hrabiego Almavivy w „Weselu Figara“ W.A.Mozarta. W maju 2015 roku występował w NOSPRze (Katowice) wcielając się w rolę sierżanta Belcore w „Napoju miłosnym” Donizettiego. Od 2013 współpracuje z „Capellą Cracoviensis” biorąc udział w różnych projektach.

Współpracował ze znamienitymi dyrygentami jak Christophe Rousset, Paul Goodwin, Rafał Jacek Delekta, Vincent Dumestre, Stanisław Krawczyński.

Bogaty repertuar śpiewaka obejmuje zarówno dzieła najwybitniejszych kompozytorów muzyki operowej (W.A.Mozart, G.Donizetti, V.Bellini, G.Verdi, P. Czajkowski, G. Bizet, A. Rubinstein, S. Moniuszko i inni), jak również szeroki wybór pieśni kompozytorów słowiańskich i europejskich oraz muzykę oratoryjno-kantatową.

—> powrót