Fundacja Ad Operam

Szymon Fecica

Szymon Fecica – tenor

Pochodzi z Krakowa. Już od najmłodszych lat przejawiał wyjątkowe zamiłowanie do śpiewu. Potrzeba doskonalenia tej pasji zaprowadziła go na studia wyższe. Od 2015 roku jest absolwentem Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie. Swój warsztat wokalny rozwijał w klasach dr Marka Rzepki oraz dr Andrzeja Bieguna.

W roku 2012 zadebiutował jako solista w „Requiem” W.A. Mozarta. Dwa lata później stanął na deskach Opery Krakowskiej w „Weselu Figara” tegoż kompozytora, wcielając się w rolę swawolnego Basilia. W 2015 roku, u boku Chóru Polskiego Radia i Sinfonii Varsovii, zaśpiewał partię solową w nagraniu „Malowanek ludowych” Feliksa Nowowiejskiego. W tym samym roku, w Teatrze Słowackiego w Krakowie, zaśpiewał solową partię Górala w koncertowej wersji opery „Halka” Stanisława Moniuszki. Występował w Filharmonii Krakowskiej, Bazylice Mariackiej, Piwnicy pod Baranami, Studiu S1 Polskiego Radia w Warszawie oraz w wielu innych miejscach na terenie całej Polski. Ma za sobą także udział solowy w uroczystym spotkaniu papieża Benedykta XVI z młodzieżą Polski, do którego doszło w 2006 roku na Błoniach Krakowskich. Współpracował z Chórami Opery i Filharmonii Krakowskiej oraz z Capellą Cracoviensis. W 2016 wystąpił jako solista w wykonaniu „Misa por la Paz y la Justicia” Ariela Ramireza na Błoniach Częstochowskich wraz z zespołem Sierra Manta oraz chórem filharmonii częstochowskiej „Collegium Cantorum”.

Aktualnie aktywnie pracuje jako solista koncertowy. Ma w swoim repertuarze pieśni kompozytorów polskich i zagranicznych, a także liczne popularne arie operowe, operetkowe i oratoryjne ze szczególnym uwzględnieniem twórczości Johannesa Brahmsa, Josepha Haydna, Piotra Czajkowskiego, Gaetano Donizettiego, Imre Kálmána, Franciszka Lehara, Stanisława Moniuszki, W.A. Mozarta, Roberta Schumanna, Richarda Straussa, Richarda Taubera oraz Władysława Żeleńskiego. Od 2013 roku jest członkiem Chóru Polskiego Radia. Z chórem tym występuje także w roli solisty koncertowego i sesyjnego.

Jest także absolwentem Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz studiów podyplomowych na krakowskim Uniwersytecie Ekonomicznym.

–> powrót