Wynajmujący – co może, a czego nie?

0
349

Wynajmujący – co może, a czego nie?

Jeśli zamierzamy wynająć nasze mieszkanie, powinniśmy mieć świadomość wiążących się z tym praw, z których możemy korzystać oraz obowiązków, które musimy wypełnić. Dobrze jest wiedzieć czego można zażądać od lokatora i czego lokator może zażądać od nas.

Wynajmujący musi przede wszystkim dokładnie określić warunki najmu w umowie. Jeśli nie chce, by najemca wprowadzał jakiekolwiek zmiany w mieszkaniu, musi to zaznaczyć w umowie. Jeśli najemca przeprowadzi zmiany w lokalu, to wynajmujący ma prawo do zażądania przywrócenia poprzedniego stanu.

Lokal oddany do użytku musi spełniać normy bezpieczeństwa i zawierać podstawowe sprzęty (takie jak lodówka, kuchenka, łóżko itp., jeśli wynajmujący chce zwiększyć atrakcyjność swojej oferty, może wyposażyć mieszkanie w dużą ilość dodatkowych przedmiotów, takich jak deska do prasowania, suszarka do włosów, suszarka do ubrań czy środki do czyszczenia mieszkania) oraz dostęp do gazu, prądu i ciepłej wody. Instalacja nie może stanowić zagrożenia dla zdrowia i życia lokatora. Okna i drzwi powinny być w pełni sprawne. Mieszkanie do wynajęcia powinno zostać porządnie wysprzątane przed wprowadzeniem się lokatora. Dobrze jeśli jest funkcjonalnie i ze smakiem urządzone. Najlepiej zastosować stonowane barwy i nie przesadzać z ilością dekoracji i bibelotów. Ogłoszenie powinno być zgodne z prawdą. Wynajmujący nie może pisać o rzeczach, które nie istnieją lub kłamać co do ich stanu.

Wynajmujący ma prawo do dokonywania przeglądów w celu sprawdzenia czy mieszkanie jest odpowiednio użytkowane. Może złożyć najemcy wizytę, ale jego obowiązkiem jest jednak zapowiedzenie jej lub ustalenie terminu z najemcą. Musi to zrobić nawet wtedy, gdy przychodzi w celu naprawy awarii technicznej, która jest również jego obowiązkiem. Jeśli najemca odmawia wpuszczenia go do środka, wynajmujący może wezwać straż miejską lub policję.

Przywilejem wynajmującego jest możliwość podwyższenia czynszu, jednak w dobrym tonie jest wystosowanie tego na piśmie z ustaleniem okresu wypowiedzenia dotychczasowej kwoty. Wynajmujący może również wypowiedzieć najemcy umowę, gdy ten nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, np. nie płaci czynszu w terminie lub zalega z czynszem dłuższy czas, lub gdy użytkuje lokal w niewłaściwy sposób, który nie został przewidziany w umowie. W przypadku zalegania przez najemcę z czynszem, wynajmujący może zawłaszczyć jego rzeczy pod zastaw.